מרץ 07
חלוץ בתכנית הבוקר של ערוץ 2: "יש אלטרנטיבות בעת הזאת למכה התקפית"

דני חלוץ התארח הבוקר בערוץ 2 בתוכניתם של אברי גלעד והילה קורח בנושא האיום האירני ומפלגת קדימה. הרמטכ"ל לשעבר התייחס לנאום בנימין נתניהו באיפא"ק ולפגישתו עם הנשיא אובמה וטען כי ההשוואה שראש הממשלה עשה בין האיום האירני לשואה אינה במקומה.

"ההשוואה השואתית מגמדת את השואה. ישראל של 2012 היא לא יהדות אירופה של 1939", אמר. כשנשאל מה הם הקווים האדומים מבחינתו לתקיפה באירן, השיב: "אין קווים אדומים. צריך להוריד את זה מהלקסיקון. כי אם הגדרת קו אדום וחצית אותו – מה השגת בזה? יש אצלנו נטייה להגדיר קווים אדומים, אבל לפעמים כשהולכים על הקצה אפשר להיתקל באבן חצץ שלא מונחת במקומה ולהחליק. אנחנו מכרסמים בהרתעה שלנו כך".

חלוץ הסביר כי הוא בעד לשמור את הסוגייה האירנית על סדר היום, אבל אינו בעד לדון בפומבי באופן שהוא נדון. "טבעם של דברים ללבות את היצרים בשני הצדדים", אמר. "האירני אומר – אם אגיע למסקנה שהולכים לתקוף אותי, אני אתקוף קודם. חלק לא לוקחים זאת בחשבון ולפעמים הלשון משתחררת ונאמרים דברים שלא צריכים להיאמר ועושים נזק מבצעי ופוגעים באלה שצריכים לבצע את הפעולה".

ההחלטות מתקבלות משיקולים ענייניים

חלוץ נשאל על אופן קבלת ההחלטות בנושא האירני והשיב: "אני רוצה להרגיע בעניין זה – כשתתקבל החלטה היא תתקבל משיקולים ענייניים. יש אנשים מאוזנים וגורמים מאזנים. אנחנו לא יכולים לבטל את התהליך ואת האיכות של האנשים. בטחון וקיומה של ישראל חשוב להם, גם אם הם חושבים אחרת ומותר לחשוב אחרת. הדיון הוא על תפיסת העולם של הצדדים. בעיני, לא מוצו כל האפשרויות. אנחנו צריכים לשאוף שלא תהיה לאירן יכולת גרעינית, אבל זו בעיה של העולם כולו. יש אלטרנטיבות בעת הזאת למכה ההתקפית".

חש הרבה חום וקבלה אוהדת

לבסוף התייחס חלוץ על תמיכתו בשאול מופז לרשות קדימה וכניסתו העתידית לחיים הציבוריים. "קבעתי עמדה שהיא בעד ולא נגד. קדימה היא כיום האלטרנטיבה היחידה הרלוונטית למערכת השלטונית הנוכחית. אני לא איש של פלגנות ואף אחד לא הבטיח לי שום דבר", אמר. "אני לא עושה סקרים לגבי מעמדי בציבור, אבל אני מסתובב בשטח וחש שיש הרבה חום וקבלה אוהדת – ויש גם ביקורת כמו תמיד, כלפי כל אחד מאיתנו, כאדם. בסופו של דבר זו דמוקרטיה. אני אנסה לשכנע אותם לעשות את הדבר הנכון".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>