ספט' 04
על הידרדרות היחסים עם טורקיה – ב"פגוש העיתונות"

דני חלוץ התארח אתמול בתוכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה וייס בערוץ 2. הרמטכ"ל לשעבר נשאל על מדיניות החוץ הישראלית וההשלכה הבטחונית לאור הידרדרות היחסים הדיפלומטיים עם טורקיה. "כשיש התנגשות בין גאווה לאומית לאינטרס לאומי, והגאווה הלאומית מנצחת – אנחנו צריכים לשאול את עצמנו הרבה שאלות", אמר. "המקרה של טורקיה אינו יחיד. אנחנו נמצאים בכמה מחלוקות עם מדינות אחרות שנובעות ממדיניות לא נכונה".

חלוץ ציין כי "מערכת היחסים הבטחונית עם טורקיה הייתה מהטובות ביותר שהיו לנו, תחת אותו ראש ממשלה (ארדואן) התקיימו שיתופי פעולה צבאיים מרחיקי לכת וצריך לשאול את עצמנו מה קרה. לא הכל נמצא במגרש שלנו צריך לומר את האמת. יש אינטרסים טורקיים שהם מעל לעניין הישראלי, ואלה כנראה מובילים אותם להשתמש בנו כחלק מהכלים במשחק שלהם".

אני לא רואה נזק ישיר מיידי ברמה הבטחונית, זולת העובדה כי טורקיה במקום ידידה הופכת לאדישה או אולי מתנגדת. אני מניח ברמה גבוהה של וודאות כי אין לטורקים רצון להתנגש עם חיל הים הישראלי במזרח התיכון. לטורקיה יש זכות לשוט בים התיכון כמו שלנו יש זכות".

חלוץ התייחס לשאלת הגיבוי ואמר כי "עלה טיעון שבאי ההתנצלות יש הגנה על חיילי צה"ל. אני חושב שקודם כל הגיבוי לחיילים הוא הדבר החשוב ביותר. אני מנפגעי הגיבויים, כי לאנגליה אני עדיין לא יכול לנסוע. חיילי צה"ל יכולים להיות משלמי מחיר של האירוע, אם הטורקים אכן יממשו את מה שהם רוצים.

אנחנו חייבים להיערך לזה ולעשות הכל כדי שחיילי צה"ל לא יהיו הקורבן. טורקיה היא אינטרס ליציבות איזורית למערכת יחסים טובה עם שכנותינו. המושג "אין מה לעשות" לא יכול להיות תוכנית עבודה".

חלוץ סיכם את דבריו כשאמר כי הוא חושב שחלק מהתהליך נובע מהתלהמות דו-צדדית: "הסולם הזה הוא גבוה וצריך למצוא דרך לרדת מהסולם. המילה התנצלות היא כבדה ויכול להיות שעכשיו כבר מאוחר מדי והיא לא תועיל בשום דבר. האחריות היא אצל הדיפלומטים שאמורים למצוא ניסוח במילים הראויות".

צפו בדיון המלא:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>