אוג' 22
"הנושא באחריות הוא החמאס"

דני חלוץ התארח אתמול באולפן החדשות של ערוץ 2 בדיון על ההסלמה בדרום יחד עם יונית לוי, רינה מצליח, אהוד יערי ורוני דניאל. הרמטכ"ל לשעבר התייחס לסבב חילופי האש בין עזה לישראל, שהתחיל בעקבות מתקפת הטרור שהתבצעה ביום חמישי על הכביש בגבול מצרים.

"השאלה היא לא מי יוצא מזה טוב או רע", אמר הרמטכ"ל לשעבר בנוגע לחילופי האש. "השאלה היא איך זה משפר את מצבינו ומי נמצא עם היד על ההדק – וכרגע זה החמאס. הנושא באחריות הוא החמאס – הוא הנבחר, הוא המנהיג, הוא המורה"

לפי חלוץ, יש שני מרכיבים לבעיית ההסלמה. המרכיב הראשון הוא מצרים. "הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על הסכם השלום", התייחס חלוץ להתבטאויות בלתי אחראיות, שלדבריו, יכולות לפגום במרקם היחסים העדין בין שתי המדינות. "אני כרגע לא רואה רואה סכנה של ממש ביחסים, אבל חלק מהאנשים הולכים על הסף באמירותיהם. אלה שמציעים לפעול בסיני עושים מקח טעות. אין מושג כזה 'גבול של שלום' באזורינו. האחריות היא עלינו בראש ובראשונה".

המרכיב השני, לפי חלוץ, הוא החמאס. לדבריו אסור לעשות הבחנה בין הארגונים השונים ובדרך זאת לפטור את החמאס מאחריות כוללת לגבי המתרחש בעזה ובטח שאסור להשאיר את השליטה אצלם. "מה נעשה אם התוקפנות תמשיך גם כשתתחיל שנת הלימודים?", שאל.

"הסטטיסטיקה תהיה בעוכרינו והיא תביא אותנו לנקוט בפעולה שלא רצינו לנקוט מהתחלה. צריך לרדוף את מנהיגי החמאס – מהדרג התחתון ועד הדרג העליון. הם לא יכולים מצד אחד להיות מסוגלים לכפות הפסקת אש ומצד שני לא להיות מסוגלים למנוע אותה".

פגישה בראשי החמאס לא יכולה להצית את האש?

"את המחיר אנחנו משלמים ממילא מעת לעת", השיב חלוץ. "יש לפעול בשיקול דעת ובמחשבה תחילה. יחד עם זאת, האחריות שלנו היא שבערים כגון אשקלון, אשדוד, באר שבע, שדרות, נתיבות, אופקים ואחרות יוכלו לחיות בשלווה".

בנוגע למתקפת הטרור בדרום מיום חמישי, אמר חלוץ בתשובה לשאלתה של יונית לוי כי יש להעריך את טל רוסו, אלוף פיקוד דרום, שהודה כי טעה כשפתח את הכביש למעבר אזרחי. "טעויות יכולות לקרות", הוסיף. "צריך לתת לפיקוד דרום את כל הגיבוי שנדרש".

חלוץ נשאל לגבי הצהרת העצמאות של הפלסטינאים הצפויה ב- 20 בספטמבר ואמר כי נכון  להסתכל על התהליך ולא על התאריך. "העיתוי חשוב, אך הוא לא המהות".

תגובה אחת על "הנושא באחריות הוא החמאס"

  1. מאת נאור:‏

    מאז שהתחלתי לקרוא את הספר שלו (ואני באמצע), התחלתי להיות המעריץ שלו. כל הכבוד אדון חלוץ. אני רוצה לראות אותך כמקבלי ההחלטות במדינה הזאת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>