מרץ 24
"זליגה של נשק כימי בסוריה תדרוש התערבות ישראלית, אמריקאית ובי"ל"

דני חלוץ התראיין הערב לתוכניתו של ירון וילנסקי בגלי צה"ל בעקבות המתיחות בגבול הסורי והפשרת היחסים המסתמנת עם טורקיה. חלוץ התייחס לתקרית הירי בין צבא סוריה לעבר כוח צה"ל רמת הגולן ואמר כי "המדיניות שצה"ל נוקט היא נכונה. יש קווים שאסור לחצות אותם.

כל מה שמשנה את סטטוס הקוו שהיה נהוג ברמת הגולן מזה 40 שנה – אסור לעבור עליו לסדר היום. האם התגובה שלנו עושה את מה שצריך נגד מי שיורה? – זו כבר שאלה מסוג אחר. אנחנו כבר למדנו על בשרינו שארגונים מסוג זה רגישים פחות לתגובות ולעתים פועלים רק מתוך רצון להדליק את הזירה".

הרמטכ"ל לשעבר הדגיש כי ישראל צריכה להיות מוטרדת משתי אפשרויות, נוכח המצב בסוריה: השימוש והזליגה של נשק כימי והפיכתה למדינה חסרת שליט. "עצם השימוש בנשק כימי בין הממסד למורדים וההפך, הוא כשלעצמו מעיד על הנכונות להשתמש באמצעי הזה. זה דבר שצריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של האמריקאים והטורקים. בוודאי במקרה של זליגה לידיים בלתי אחראיות. תזוזה שכזאת תחייב סוג של פעולה ישראלית, אמריקאית ובינלאומית".

מפתיע שסוריה מצליחה להתקיים כמדינה במשך השנתיים האחרונות

חלוץ התייחס להשלכות המשך שלטונו של אסד על ישראל ואמר: "המצב אינו נתון בשליטתנו. אסאד הוא היום מטרה לאופוזיציה ולקהילה הבי"ל. הוא נתון לסיטואציה מאוד מורכבת ואני אתמה אם הוא יצליח לשרוד לזמן רב. למעשה, אני מופתע מזה שהוא שורד עד עכשיו ומזה שסוריה מצליחה להתקיים כמדינה במצב הזה יותר משנתיים. כנראה שמי שמונחת החרב על צווארו – מסוגל להרבה דברים".

לסוג כזה של מלחציים יש משקל רב בכל מה שקשור להתפתחויות העתידיות

על חידוש היחסים עם טורקיה וההתנצלות על פרשת המרמרה, אמר חלוץ כי מדובר ב"אינטרס ישראל מובהק כי טורקיה היא מעצמה איזורית. ראש הממשלה נהג נכון מאוד בהתנצלות. זה חשוב מאוד בראיה הסורית – סוג כזה של מלחציים (טורקיה מצפון וישראל מדרום-מערב) – יש משקל רב בכל מה שקשור להתפתחויות העתידיות. גם בהיבט האיראני. אינני מכיר אחד במזה"ת שלא מביט אל איראן בדאגה – וזה כולל את טורקיה. זה לצנינים בעיניהם שלאירן יהיה נשק גרעיני".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>