נוב' 20
"ספק אם מהלך כניסה קרקעי, יביא לתוצאה הרבה יותר טובה מהמציאות כעת"

הרמטכ"ל לשעבר דני חלוץ התראיין הבוקר בתוכניתו של ניב רסקין בגלי צה"ל, עם פתיחת יומו השביעי של מבצע "עמוד ענן". חלוץ התייחס לשאלת הפסקת האש מול אפשרות של כניסה קרקעית של כוחות צה"ל לעזה: "מטבע הדברים, שני הצדדים ובעיקר הצד הפלסטיני, ינסה להוכיח כי הוא הגיע להסכם הפסקת אש מתוך עוצמה ולא מתוך חולשה – ועל כן צפוי המשך ירי עד כניסת ההסכם לתוקפו".

בעניין של אפשרות כניסה קרקעית אמר חלוץ: "העובדה שגויסו מילואים איננה סיבה להפעיל אותם, אם מגיעים למסקנה שאין צורך בזה. המצב הנוכחי לא יישאר זמן רב: או שתושג הסכמה, או שהכוחות יופעלו. אם יופעלו, יש מדרגות רבות באופן הפעלת הכוח, בעוצמה וביעדים – כל הנושאים האמורים עומדים לנגד עיני המנהיגים. בכל מקרה, עדיף לפתור את הבעיה בדו שיח, כי איננו רוצים להיות במצב שההישגים שהושגו עד כה, מתקלקלים כתוצאה ממהלכים, שמן הסתם, החיכוך בהם הוא יותר גבוה. אינני רואה איך מהלך כניסה קרקעי, יביא לתוצאה הרבה יותר טובה מהמציאות שאנו רואים ברגע זה".

לגבי טיבו של ההסכם, אמר חלוץ כי הוא צריך להכיל מספר אלמנטים יסודיים: "הראשון הוא שהמצרים צריכים להראות שהם חלק מהפתרון – לא בדיבור, אלא במעשה, על ידי יצירת חיץ בלתי עביר לאורך חצי האי סיני על מנת למנוע את צירי ההברחה. השני הוא הפסקת הסיכולים מצד ישראל. ישראל לא יוזמת סיכולים ממוקדים על אף אחד, אם לא יורים עליה ולא מאיימים עליה. והשלישי – לתת להם לקיים את שגרת חייהם בתמורה לזה שנוכל לקיים את שגרת חיינו. דקלרציות לשמן, אם אין בהן בטוחה, חבל להצהיר אותן – כי אז אתה שוחק את האמון שלך ואת כושר ההרתעה לקראת העתיד".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>