נוב' 16
"גיוס המילואים הוא צעד נכון – בין אם זה לצורך איום ובין אם לצורך מעשה"

דני חלוץ התארח הערב ביומן שישי בערוץ 1 לדיון בנושא מבצע "עמוד ענן" בעזה, שנכנס ליומו השלישי. הרמטכ"ל לשעבר נשאל לגבי עתיד המבצע ואמר כי "מכיוון שנכון לרגע זה לא הגדרנו כי המטרה היא לכבוש את רצועת עזה או להפיל את שלטון החמאס – שספג מכה כואבת – צריך לחשוב לאן מועדות פנינו. לא נשיג 40 שנה של שקט – אבל בוא ננסה להתחיל עם 4".

"שמעתי שיש המציעים לגדוע או לבקע את הרצועה ולשוב ולתפוס אחיזה בציר פילדלפי, ההיסטוריה מראה כי אין בעולם מכשול פיזי שלא נחצה – לא קו מז'ינו, לא החומה הסינית, לא תעלת לה-מאנש ולא האוקיינוס האטלנטי. צריך לזכור כי כשחיילי צה"ל ישבו על ציר פילדלפי, נבנו מתחתינו מאות מנהרות. על כן, אני מציע שלא נרחיק לכת, אלא אם רוצים לשנות את הסטטוס קוו הגאוגרפי ולחזור ולשלוט ברצועת עזה – על כל המשמעויות הנלוות מכך".

לדעת חלוץ יש לנצל בחכמה את הערוץ המצרי על מנת להשיג רגיעה. "מרחב האילוצים גדל והוא לא מה שהיה לפני 4 שנים, כי יש גם את האילוץ המצרי, שצריך לקחת אותו בחשבון. חשוב מאוד שלא להגיע למשבר עם המצרים ולא להקל ראש גם בהתבטאויות מילוליות. במזרח התיכון מילים גבוהות בסופו של דבר הופכות למעשים גם אם לא התכוונו אליהם וזה לא תמיד נשלט. כשזורקים גפרור באיזור של חביות דלק – יכולה להיות שריפה. אני חושב שנכון יהיה ליצור שיתוף פעולה עם המצרים באמצעות האמריקאים ולמצוא את הנוסחה המתאימה שתיתן בטחונות מספיקים".

חלוץ נשאל אודות התוצאות העתידיות של המבצע בהשוואה למלחמת לבנון ה- 2 ואמר: "אני מקווה שאין לאף אחד, לא למנהיגות ולא לעם, את האשליה שנשיג כאן פרקי זמן ארוכים של שלום, שקט ושלווה. לא נשיג 40 שנה של שקט – אבל בוא ננסה להתחיל עם 4. במלחמת לבנון ה- 2 הושגו שש שנות שקט עד עכשיו והלוואי ונגיע גם לשש שנות שקט בדרום – ואז נוכל לעשות השוואות של ציר הזמן. מעבר לזה אין מה להשוות בין שני המקרים – שם יש מדינה וכאן יש גוף טרור ששולט בכוח על האוכלוסייה והשטח".

חלוץ התייחס לגיוס המילואים המאסיבי עליו דווח היום ואמר: "אני בעד גיוס מילואים והוא צעד נכון – בין אם זה לצורך איום ובין אם זה לצורך מעשה. האפשרות הזו צריכה להיות מוכנה על השולחן. אך יש לזכור כי גיוס בהיקפים גדולים של עשרות אלפים משפיע גם על המשק. עד היום לא נתנו לחמאס הישג של לשתק את המשק הישראלי. גיוס מילואים רק לצורך איום, היא מחשבה ששגינו בה יותר מפעם אחת – אבל אולי בפעם השלישית זה יצליח".

לבסוף חלוץ התייחס לרגשות במרכיב קבלת ההחלטות ואמר כי "הרגש הוא חלק בלתי נפרד גם מההיגיון. מותר להפעיל רגשות – אבל השאלה היא באיזה מידה ומי מפעיל אותם. אני לא חושב שבמנהיגות הנוכחית הופגן עודף רגשות בשנים האחרונות – כך שאין לנו ממה להיות מודאגים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>