מרץ 18
"יש להחליט כי דין שדרות כדין ת"א"

דני חלוץ התארח אתמול בתכנית "פגוש העיתונות" של דנה וייס בערוץ 2 בנושא ההסלמה בדרום והאיום האירני. במסגרת הפאנל, בו השתתפו גם עורך הארץ אלוף בן, הפרשן הכלכלי סבר פלוצקר וד"ר אמילי לנדאו, אמר חלוץ, שלמרות הצלחתה, כיפת ברזל איננה תחליף למדיניות. "קיימות ארבע אלטרנטיבות לפתרון הבעיה בדרום: הסכם מדיני, כיבוש עזה, הגדרת החמאס כנושא באחריות ולטפל באנשיו, או השארת המצב כפי שהוא כיום", אמר הרמטכ"ל לשעבר.

צפו בתוכנית המלאה:

"כרגע לא נכון יהיה לכבוש את עזה ופעולה כזאת תיתקל בקשיים מדיניים ולא בהכרח מבצעיים, כרגע גם לא נראה שיש לצדדים רצון להגיע לפתרון הסכמי ובטח לא רצוי להשאיר את המצב הקיים בו תושבי אשדוד, אשקלון, באר שבע וסביבם נמצאים כבני ערובה. כשנגיע להחלטה שדין ת"א ודין שדרות הוא היינו הך – רק כך נדע לפעול בצורה המתבקשת".

חלוץ טוען כי יש להטיל את מלוא האחריות על החמאס למתרחש בעזה ובמידת הצורך יש לדון איתו בפתרון. "ועדות ההתנגדות נשלטות על ידי החמאס. הן לא מקבלות את רקטות הגראד מידי שמיים", אמר. "המרדף הבלתי פוסק אחרי אחרון הארגונים שקיבל את הרקטה באותו שבוע, זאת כדי שלא נצטרך להאשים באופן ישיר את החמאס  - היא טעות מיסודה. זה מנטרל לנו את יכולות הפעולה נגד מי שנושא באחריות. אם מחליטים כי הפתרון ההסכמי הוא הדרך – צריך לדון עם מי שנושא באחריות. אי אפשר לדון עם מי שאיננו. אם החלטנו שאין שום אופציה לפתרון הסכמי, זוהי החלטה לגיטימית – אבל צריך להביא לה פתרון אחר".

חלוץ התייחס לסנקציות נגד אירן, ובראשן ההחלטה מסוף השבוע להפסיק את הסליקה של כספים איראניים על ידי חברת סוויפט. "זוהי החלטה נכונה, אבל המשמעויות שלה לא יכולות להיקבע מחר בבוקר", אמר. "ההישג הוא בהעלאת הנושא על סדר היום העולמי. אבל זה גם אומר הבעיה הופקעה מאיתנו ויש עוד שותפים להחלטה. הרי פנינו לעולם ואמרנו 'קחו טיפול'. רק אתמול שמענו את דיוויד קמרון אומר לחכות. גם על אובמה לא ניתן לכפות את הקווים האדומים שלנו. אובמה ישרטט את הקווים האדומים שלו בלבד מבחינת ציר הזמן – אבל את האמירה הברורה הוא אמר: 'לא נסבול אירן גרעינית'".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>