מרץ 06
חלוץ על האיום האירני: אנו שוחקים את ההרתעה שלנו

דני חלוץ התייחס היום לאיום האירני בעקבות ועידת איפא"ק ומפגש נתניהו-אובמה, במסגרת התוכנית "בצהרי היום" ברשת ב'. הרמטכ"ל לשעבר שב וציין את מדיניות האיפוק לדבריו יש לנקוט בה בנושא אופציית תקיפה באירן ואת הצורך להוריד פרופיל בסוגייה. "אני בעד לקיים דיון פומבי על השאלות העקרוניות, אבל לא על השאלות הטקטיות מבצעיות טכניות הנוגעות לעצם פעולה שכזאת", הדגיש.

"אנחנו פוגעים ושוחקים את ההרתעה שלנו ולא בצדק", אמר. "אנחנו לא יכולים כל הזמן להיות הבריון שמתבריין ואומר תחזיקו אותי. בנושאים מהסוג הזה הרתעה לא מושגת מדיבורים שאין בהם ממש. הרתעה מושגת מעשיה שקטה ודיאלוג שמתקיים בין שותפים".

לדברי חלוץ יש להתייחס בכובד ראש לעמדה ולאינטרס האמריקאי. "לישראל יש חשיבות עליונה שארה"ב תהיה לצידנו כתף מול כתף. צריך להקשיב בקשב רב לעמדה האמריקאית, כך שלפני, תוך כדי וגם אחרי פעולה אפשרית – הם יעמדו לימיננו. ראש הממשלה מבקש מהאמריקאים לתקוף עבור ישראל אבל זוהי בעיה גלובלית".

לא כלו כל הקיצים

הפתרון לדעתו של חלוץ נעוץ בהמשך האיפוק הצבאי במקביל להגברת הפעלת הסנקציות. "לא יהיה זה נכון לראות במצב הנוכחי סיכון על חיינו וקיומנו. אני לא שותף להצגה 'השואתית' של הדברים", אמר. "התייחסות כזאת מעצימה את המצב שלא לצורך ואת מה שעומד בפנינו. אינני מבטל את הזכות הבסיסית שלנו להגן, כשכלו כל הקיצים. השאלה אם באמת כלו כל הקיצים – ואני חושב שלא.

אי אפשר להגיד שהסנקציות והמהלכים האחרים מיצו את עצמם אחרי חודשים בודדים. יש כאן מאבק על ציר הזמן: מה יגיע קודם – ההשפעה של הסנקציות או יכולת הגרעין האירני. לאף אחד אין את היכולת לקבוע מתי נגיע לנקודה מדויקת בה ניתן יהיה לאמוד את הדברים. יש פה תהליך שדורש סבלנות ואולי גם לקיחת סיכון".

חלון הזמן הוא דבר דינמי

חלוץ הזכיר את החלטת צפון-קוריאה להקפיא את תוכנית הגרעין, בהקשר לשאלה כיצד ישפיעו הסנקציות על האזרח האירני. "שאלת 'מתי נגמר הלחם' היא שאלה מהותית לגבי כל מדינה. באירן קורים כמה דברים. הם אומנם לא מבשרים את בשורת האביב, אבל אחמדיניג'אד ספג מכה לא קלה בבחירות שנערכו לאחרונה, למרות שאלה שזכו הם גם לא חובבי ציון".

חלוץ שולל את הטענה כי חלון הזמן נסגר. "חלון הזמן הזה כבר קיים 10 שנים, עוד בתקופתי בצבא, והוא דבר דינמי", אמר. "גם האירנים מתנהלים על פי תפיסתם מתוך הבנה שאי אפשר למתוח את החוט מעבר לקו מסוים"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>