אוג' 16
"קיצוץ בתקציב הביטחון אפשרי רק אם הממשלה תקבע סדר עדיפויות תוך ניהול סיכונים"

דני חלוץ אמר את הדברים במסגרת ראיון בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בנושא קיצוץ אפשרי בתקציב הביטחון בעקבות המחאה החברתית, ותרם מניסיונו הרב בנושא. הרמטכ"ל לשעבר הדגיש כי בנושא זה האחריות מוטלת על הממשלה ולא על הצבא וכי יש לבצע את הקיצוץ בצורה חכמה מתוך מחשבה לטווח ארוך.

"כאשר דנים בקיצוץ מהיר – קוצצים את מה שאפשר ולא את מה שנכון", אומר חלוץ. "מה אפשר? את הכסף הגמיש, שהוא תקציב האימונים והתקציב לקיום השוטף. אך אלו לא הדברים הגדולים באמת. על מנת לקצץ את הדברים הגדולים, דרושים שינויים מבניים – וזה לוקח זמן".

חלוץ, שבהיותו רמטכ"ל חווה על בשרו קיצוץ מתמשך באימוני הצבא, קורא לממשלה לקבוע סדר עדיפות תוך ניהול סיכונים.  "במערכת שיש לה 50 מיליארד שקל, זה יהיה בלתי אחראי להגיד שאי אפשר לקצץ באף אגורה. אפשר לבטל כפילויות, אפשר לאחד מחנות, אפשר לשנות את היחס בין אנשי קבע במערך הלוחם לאנשי קבע במערכים אחרים שיותר דומים לסקטורים אזרחיים. השאלה אם זה יוביל לקיצוץ במיליארדים? אז התשובה היא לא.

"קיצוץ במיליארדים יהיה אפשרי רק בעקבות הורדת משימות, תוך כך שמגדירים לצבא עם מה הוא לא צריך להתמודד ולוקחים בחשבון שמחיר המלחמה יכול להיות גבוה יותר, היה והיא תבוא אלינו בפתע. הצבא לא יכול לקחת אחריות כזאת, אלא רק המדינה".

"כמה אפשר להוריד מהתקציב של הצבא ?", שאל את חלוץ המראיין ירון לונדון.

"לתת תשובה פופוליסטית שאפשר להוריד עשרות מיליארדים – זה לא יהיה רציני. אפשר להוריד מיליארדים בודדים, אבל זה מחייב דיאלוג בין המחליט למבצע. דיאלוג שמטרתו היא שיש אחריות לדברים האלה. במדינת ישראל הסמכות והאחריות לא נפגשים. ואני מדבר מתוך ניסיון", סיכם חלוץ את דבריו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>