מרץ 22
"ההסלמה בדרום מעידה על חולשת ההרתעה" – ראיון ברשת ב'

לפניכם קטע מהתוכנית "הבוקר הזה" ברשת ב', בו ראיין אריה גולן את דני חלוץ. הרמטכ"ל לשעבר דיבר על המצב בלוב ובעזה, על הקיפאון המדיני והביע תנחומים לבני משפחתו של ח"כ זאב בוים ז"ל, שהלך לעולמו ביום שישי האחרון.

חלוץ שוהה בארה"ב לרגל האירוע השנתי של אגודת ידיד צה"ל בארה"ב, בו נכחו רמטכ"לים לשעבר נוספים.

להלן עיקרי דבריו:

המערכה נגד קדאפי: "בלי אלטרנטיבה, לא תוכרע המערכה"

השאלה מהי הכרעה של מערכה. אם מישהו חושב שסילוקו של רודן מבלי לייצר אלטרנטיבה זו הכרעה של מערכה -הוא טועה טעות גדולה. כבר ראינו בעבר רודנים שהוחלפו והשאירו אחריהם רק מצב כאוטי, כי אף אחד לא דאג למחליף. אם מדובר בנקמנות אישית לקדאפי – שיבושם להם.

אני סבור שכל המהלך הזה סופו מוטל בספק. יכול להיות שקדאפי יחוסל, השאלה אם לוב תינצל. השאלה אם יש טובים שיעלו לשלטון. ככל שאני שומע – זה לא המקרה.

ההסלמה בעוטף עזה: "צריך ליזום ולשנות את המשוואה"

אני מעדיף לקרוא לישובים עוטפי ישראל ולא עוטפי עזה. אני סבור שבגבול הדרום עדים להסלמה שמעידה יותר מהכל על חולשת ההרתעה הישראלית. לא יכול להיות שתושבי הישובים הללו יהיו בני ערובה, שברצות החמאס הוא יורה עליהם, מבלי שנגרום לו להפסיק. ההתראה מעופרת יצוקה לא התפוגגה, אבל המפתחות נמצאים בצד השני – הוא קובע את הקצב, הוא מכתיב את סדר היום, הוא יוזם.

ישראל, במקום רק להגיב, צריכה ליזום ולשנות את המשוואה. מצאנו שההרתעה אל מול מי שאין לו מה להפסיד לא משחקת עד למקום שהוא מרגיש כי יש לו סכנה אישית.

משחק הפינג-פונג שמתרחש כיום, לא יביא אותנו לשום מקום. לא נכון למתוח את התושבים שסובלים מזה עד קצה גבול היכולת. יכול להיות שעופרת יצוקה קרובה למיצוי עצמי – וצריך לעשות מעשה אחר. צריך להגיב בדרך שתפיל מורא על הצד השני, עד שיפסיק להשתמש בתושבינו כבני ערובה.

הקיפאון המדיני: "אחריות במקום הישרדות"

תחת ההתרחשויות שבעולם הערבי היה טוב אם היינו יוצאים מתהליך ההישרדות המתמיד של הממשלה הנוכחית, ובמקום זה היינו יוזמים ושותפים לחלק מהתהליך החיובי שעובר על המזרח התיכון. לא נראה לי שמשקיעים בזה באמת מאמץ. יש הישרדות ולא אחריות. צריך לנסות. אם לא ננסה – בוודאי שהדברים לא יצליחו.

לחצו להאזנה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>