אוג' 01
המו"מ המדיני: "מדינה אחת לשני העמים היא אלטרנטיבה רעה" – דני חלוץ אצל אורלי וגיא

כך לדברי הרמטכ"ל לשעבר דני חלוץ בהתייחסות פומבית ראשונה למשא ומתן המדיני עם הפלסטינים אשר חודש בשבוע שעבר.

חלוץ התארח הבוקר (חמישי) בנושא אצל אורלי וגיא בערוץ 10, ודיבר בין היתר אודות האפשרות שרוה"מ בנימין נתניהו, יצליח להוביל מהלך דרמטי בדרך להסדר עם הרשות.

"מנהיג וראש ממשלה הם לא תמיד היינו הך", אמר הרמטכ"ל לשעבר. "אני לא מכיר מספיק את ראש הממשלה, ביבי הוא איש מוכשר וחושב אך בעיניי, יהיה לו קושי מנהיגותי להעביר מהלך כזה, כפי שעשה אריאל שרון, שהיה מסוגל לקום ולעשות מעשה מחוץ לקופסה. בישראל כיום מעטים מאוד יכולים לעשות זאת".

חלוץ הוסיף כי "לחלק מהמנהיגים במפלגות הימין אין רצון להגיע להסדר. בנט למשל, ואני מתלבט גם בנוגע לראש הממשלה האם פיו ולבו שווים בעניין זה. נתניהו אדם מפוכח, ואני מניח שכשהוא מסתכל קדימה, הוא מבין מה נכון לעשות. האלטרנטיבה של מדינה אחת לשני העמים נידונה למצב כאוטי וזה מה שצריך להוביל אותנו להשגת הסדר"

עם זאת, מעריך חלוץ כי "נתניהו לא מנהל משא ומתן של סרק" ועל נציגת ישראל במו"מ, ציפי לבני, אמר: "היא באמת מאמינה בזה, וצריך להעריך את המוטיבציה שלה".

על ההתנתקות – "המציאות היום שונה"

כשנשאל חלוץ על אפשרות של פינוי נוסף, בדומה לתכנית ההתנתקות ב-2005 שעליה פיקד כרמטכ"ל, הוא טען כי המצב כיום איננו דומה. "אי אפשר להשוות בין המצבים", הסביר חלוץ. "המציאות כיום היא שונה, וזו טעות להעתיק את המודל ההוא. יש לנו מסע ארוך מאוד, ואני לא רואה מצב של יישום כוחני על היקף גדול כזה של אוכלוסיה".

בנוגע למטרת המשא ומתן, אמר חלוץ: "צריך לשנות את הסטטוס קוו ולהגיע לסטטוס קוו חדש, שבו יש שני עמים וכל אחד מהם מנהל את עצמו. כבר שמענו שאבו מאזן אמר שיהודים לא יגורו בשטחי הרשות, זו הצהרה שלדעתי אף מדינה לא השמיעה. אם באמת רוצים, ניתן להגיע לפתרון באמצעות דיאלוג".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>