יולי 08
עזבתי את קדימה כי צו מצפוני אמר לי שאני צריך לעזוב

דני חלוץ התראיין הבוקר לניב רסקין ב"נכון להבוקר" בגלי צה"ל, לאחר הודעתו מאמש על עזיבתו את מפלגת קדימה. "התלבטתי בהחלטה מרגע ההצטרפות של קדימה לממשלה, אבל קיבלתי אותה במהלך השבוע שעבר", סיפר הרמטכ"ל לשעבר על החלטתו. "אני חושב שהדרך בה הלכנו, לא הייתה מתאימה למציאות איתה היינו צריכים להתמודד".

האזינו לראיון המלא:


חלוץ, שהשתתף אמש בהפגנת "הפראיירים", שקראה לממשלה לקדם את השוויון בנטל השירות, התייחס לנושא 'הגיוס לכל' ופירוק ועדת פלסנר על ידי ראש הממשלה. "המבחן איננו אם המלצות ועדת פלסנר יתקבלו או לא, אלא בחוק שנותן תשובה לבעיה. כשנגיע לחוק שיהיה מתאים וראוי, אני אברך עליו. זה שנתניהו שינה עכשיו את דעתו, אינו תוקע כף לידנו שאכן תהיה תוצאה ראויה".

חלוץ נשאל על יחסיו האישיים עם יו"ר קדימה שאול מופז והשיב. "העניין הוא איננו מופז. אין לי שום יריבות עם שאול, שהוא קולגה ידיד. אין התנגחות עם מופז, אבל יש כאן התנגחות עם דרך שלמה ואינני הקול היחיד במפלגה ששוקלים את דרכם בתוך התנועה. לי יש סולם עקרונות וערכים משל עצמי ופעלתי לאורו. כשראיתי שהתהליך איננו מתנהל כהלכתו, גמרתי אומר בנפשי ובליבי – לקום ולעזוב. יכול להיות שטעיתי שלא עזבתי עם ההצטרפות לממשלה, ואכן תהליך ההתלבטות נמשך מזה זמן. חשבתי שמפלגה המציגה עצמה כאלטרנטיבה לשלטון, לא יכולה להתנהג כאילו היא משלימה את השלטון ותומכת בה, אבל לקדימה יש יו"ר וזכותו חובתו לעשות את שיקוליו שלו ואין לי אלא לקבל את מה שהוא עשה, אבל לא בהכרח להסכים".

על השתתפות אנשי קדימה בהפגנה אמש, אמר חלוץ: "אולי אני נאיבי, אבל ברמה העקרונית אני לא מקבל את זה שאתה חבר בממשלה ואתה יוצא להפגין כנגדה. נראה לי לא מתאים, לא ראוי ולא נכון. את ההפגנה צריך לעשות בישיבת הממשלה – במקום בו מקבלים את ההחלטות.

בקשר לעתידה של קדימה, אמר חלוץ: "אני לא אומר שלקדימה אין זכות קיום. מופז קיבל חורבה פוליטית שהותירה לו היו"ר הקודמת. לא הוא הביא את קדימה למצב שהיא נמצאת בו. תקופת ההתאוששות שעומדת לזכותו היא לא ארוכה ולכן צריך להיות קוסם על מנת להפוך את הקערה על פיה".

חלוץ גם התייחס להמשך דרכו הציבורית ואמר: "אני לא עזבתי את קדימה כי איתרתי לי איזה חלופה אטרקטיבית יותר או פחות. עזבתי כי צו מצפוני אמר לי שאני צריך לעזוב. לגבי העתיד, כל דבר בשעתו. בכל מקרה אמשיך לתרום. אם אני אתרום במערכת הפוליטית או בעשייה ציבורית אחרת – זו שאלה שתעמוד במבחן הזמן. חבר כנסת זה לא משאת הנפש. זה תנאי הכרחי, אך לא מספיק. יש דרכים נוספות שאפשר לתרום ושום דבר אינו פסול. ברגע זה אינני יודע דבר ולא הכנתי לי שום אלטרנטיבה".

חלוץ סיכם ואמר כי "אנחנו מדברים פה על העתיד של מדינת ישראל ולא על עתיד של מפלגות כאלה ואחרות. בשביל עתיד טוב למדינה, צריך לקבל את ההחלטות הנכונות – וטוב שעה אחת קודם"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>