אפר' 25
יום הזיכרון תשב"ע: דני חלוץ על מפקדו שמוליק חץ ז"ל

דני חלוץ התארח הבוקר בערוץ 10 אצל אורלי וגיא במשדר מיוחד ליום הזיכרון, בו התארחו גם דוברי צה"ל לשעבר נחמן שי, אבי בניהו ומירי רגב. הרמטכ"ל לשעבר סיפר את הסיפור על נפילתו של מפקדו שמוליק חץ ז"ל במלחמת ההתשה. צפו בקטע מהתוכנית:

"הייתי צעיר הטייסים המבצעיים בטייסת. הביאו לנו אמצעים אלקטרוניים מיוחדים מארה"ב, שאמורים היו להגן עלינו מפני טילי הקרקע. אני זוכר את אותו יום שבת, ה- 18 ביולי, 1970, כששמוליק עומד על הבמה ומתדרך אותנו.

במהלך הטיסה התחילו לשגר אלינו טילים. בניגוד לאינסטינקט הטבעי, לא התחמקנו ולא ניסינו לשבור, מתוך ההנחה שאותם אמצעים ישמרו עלינו. אבל זה לא עבד. ראינו את הטילים יוצאים מהקרקע והולכים ומתקרבים אלינו. שניים חלפו מהצדדים והשלישי פגע במטוס של שמוליק והנווט מנחם עיני.

שמוליק חץ

שמוליק חץ

מאותו רגע הכל השתנה. ראינו את המטוס נופל, כשעשן לבנבן יוצא ממנו, עד שהוא נעלם ופגע באדמה. אנחנו מסתכלים למטה, קוראים בקשר ומקווים שמישהו יענה. מהגובה בו טסנו לא יכולנו לראות שעיני הספיק לנטוש.

לאבד מפקד בגיל צעיר זה קשה מאוד, אבל בתוך המלחמה לא היה לנו זמן לחשוב על זה יותר מדי. תוך 24 שעות היה לנו מפקד טייסת חדש".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>