מאי 24
"הנאום היה טוב, אבל השאלה היא התכנים"

הרמטכ"ל לשעבר דני חלוץ התראיין אתמול בתוכנית "פוליטיקה" של הערוץ הראשון והתייחס לנאומו של ראש הממשלה נתניהו בקונגרס האמריקאי. "הנאום היה מוצלח מבחינה רטורית ומבחינת האופן בו הוא הוצג, אבל השאלה היא התכנים. נאומים טובים ראינו רבים – כמה הביאו לנו תוצרת? מעטים", אמר חלוץ.

"מעבר לזה, העולם אינו מרוכז בקונגרס האמריקאי, יש את אירופה, רוסיה, העולם האחר. צריך להסתכל מעבר למידת האהדה בארה"ב, למרות שהיא חשובה.

עתיד הסכסוך: "מתי התסריט יתבצע והאם הסרט יהיה טוב – זה תלוי בשחקנים".

בנוגע לפתרון המדיני אמר חלוץ כי "עלינו להגיע לסוג של פיתרון או מו"מ. היה אם לא הצליח – לפחות נוכל לבוא לציבור ולהגיד שניסינו הכל. אני לא בטוח שהנאום של נתניהו זורע את הזרעים של 'לנסות את הכל'. אי אפשר להגיע לפתרון מלא ומוסכם מבלי שכל הנושאים מונחים על השולחן. תיאורטית יש תסריט, אבל מעשית הוא רחוק. מתי התסריט יתבצע והאם הסרט יהיה טוב – זה תלוי בשחקנים".

חלוץ התייחס לעתיד הסכסוך ולמדינה פלסטינאית, ואמר: "תאריך היעד הראשון שצריך לעמוד לנגד עיניו הוא חודש ספמטבר, לקראת הדיון באו"ם. אני לא יודע אם בתקופה זו העמדה הישראלית תקבל גיבוי, עד כדי אי-קבלת ההצעה הפלסטינאית להכיר בהם. וזאת שאלת מפתח – אם הם יקבלו את ההכרה: הכדור יהיה בידינו".

על המצב הביטחוני: "הפלסטינים הבינו שהטרור לא שירת אותם"

על החשש לאינתיפאדה שלישית, אמר הרמטכ"ל לשעבר: "אני חושב כי גם הפלסטינים הפיקו לקחים מהעובדה שהטרור לא שירת אותם בשום דבר. הם לא זכו לאהדה עולמית ובסופו של דבר ספגו בשל הטרור הזה מכה קשה.

אבל צריך לתת את הדעת לגבי המהפכות בעולם הערבי ולכוחו של ההמון השקט, הלא-טרוריסט. כמו שראינו, הוא יכול לעשות הרבה דברים ואני לא מניח שאנחנו נתעמת מול המון שקט שכזה".

סגור לתגובות.