מרץ 27
ראיון ל"יומן הבוקר" בגלי צה"ל – 24.3.11

ביום חמישי האחרון התראיין דני חלוץ בגלי צה"ל לתוכנית "יומן הבוקר עם מיכה פרידמן" בנוגע להסלמה בדרום. במהלך הראיון התייחס הרמטכ"ל לשעבר לפתרונות המבצעיים שלדעתו צריך לנקוט על מנת להחזיר את השקט לדרום.

להלן עיקרי דבריו מתוך הראיון:

"יש להפעיל את מנגנון הסיכולים הממוקדים"

אני מציע שלא נתחיל לחפש איזה ארגון שייך לאיזה רקטה. יש שם כתובת אחת – וזהו החמאס. ואם החמאס רוצה להשליט סדר – יואיל בטובו וישליט סדר. אך מאחר וכנראה לצד השני אין הרבה מה להפסיד, אנחנו צריכים לחפש את המקום הכואב – ולהפעיל את מנגנון הסיכולים הממוקדים נגד הנהגת הטרור. האיום צריך להיות ישיר על מנהיגיהם – כי עוד מנהרה או פחות מנהרה, זה לא מה שישנה את סדר היום.

אם יש למישהו מאיתנו מחשבה שניתן לקטוע את הטרור באבחת חרב – הוא טועה. הרתעה נגד ארגוני טרור אינה מושגת כפי שהיא מושגת נגד מדינות. נגד הטרור צריך להפעיל את הלחץ על האנשים עצמם. יחד עם זאת, צריך לעשות זאת בתבונה.

אסור לנו להגיע למצב שפני כל העולם מופנות באחת אלינו, כי אנחנו עשינו טעות שלא נוכל להסביר אותה. לגבי התקלה שהייתה שלשום, פגז של מרגמה אינו חלק מתהליך מבצעי של הסיכול הממוקד וכמובן שלא צריך לעשות סיכולים ממוקדים בתוך סביבה אזרחית.

"אנחנו נכתיב לצד השני את דרך ההתנהלות ולא נוכתב על ידו"

מערכות אינן מתפתחות לפי דרישה ציבורית. המערכת עדיין לא הוכרזה כמבצעית. אני מניח שהיא תוכרז כזאת בשבועות הקרובים. כשזה יקרה, היא תוצב איפה שהיא תיתן את הפתרון בהווה ולא פתרון עתידי.

בכל מקרה, גם כיפת ברזל לא תיתן הגנה של 100 אחוז. היא איננה תחליף מיסטי שיפתור את כל הבעיות, אלא היא תהווה עוד נדבך במערכות ההגנה של מדינת ישראל. החשוב ביותר הוא לטפל בבעיה העכשיווית – צריך להפוך את סדר היום: שאנחנו נכתיב לצד השני את דרך ההתנהלות ולא נוכתב על ידו.

לראיון המלא:

סגור לתגובות.